Poznáte lyofilizované ovocie?
Tento zázrak plný vitamínov je výbornou a čoraz obľúbenejšou alternatívou čerstvého ovocia.
Ako také ovocie vzniká?
Lyofilizované ovocie vzniká procesom lyofilizácie - sušením mrazom. Tento proces patrí k veľmi moderným, ale zároveň veľmi šetrným k spracovávanej surovine.
Jeho podstatou je odstránenie vody (až 95%) zo suroviny, a to jej premenou z pevného skupenstva na plynné.
Celý proces prebieha za pomoci veľmi nízkych teplôt a tlaku v niekoľkých fázach. Trvá niekoľko hodín až dní, čo prispieva k zachovaniu obsahu hodnotných vitamínov a minerálnych látok v ovocí.
Aké sú jeho výhody?
Získané ovocie
- je chrumkavé s výraznou chuťou, farbou a vôňou čerstvého ovocia,
- neobsahuje žiadne konzervačné látky ani pridaný cukor,
- zachováva si obsah všetkých hodnotných látok, ktoré boli v čerstvom ovocí.
Pri dodržaní správnych podmienok skladovania sa môže dlhodobo uchovávať bez zmeny požadovaných vlastností. Ideálne je uchovávať ho na tmavom a suchom mieste bez prístupu vzduchu.
Aké je jeho využitie?
Lyofilizované ovocie má rovnaké využitie ako to čerstvé. Možno ho použiť na dochutenie jogurtu, tvarohu, či raňajkovej kaše. Býva súčasťou rôznych druhov müsli a je tiež vhodné do sladkých dezertov, smoothie, ako zdravá alternatíva snacku do práce, či na výlete do prírody. Deťom neskutočne chutí a hravo nahradí akúkoľvek sladkosť.
Lyofilizované vs. sušené ovocie
Okrem modernej lyofilizácie sa sušené ovocie stále získava aj tradičným sušením (pôsobením tepla). Aj takto získané sušené ovocie môže byť pri dodržaní správnej technológie veľmi chutné, sladké, voňavé a plné vitamínov, no v porovnaní s lyofilizovaným ovocím má aj množstvo negatív.
Kým lyofilizované ovocie si zachováva rovnakú chuť, farbu, tvar, vôňu a obsah živín ako čerstvé ovocie a doba trvanlivosti pri správnom spôsobe skladovania môže byť aj desiatky rokov.
Sušené ovocie sa časom scvrkáva, tmavne, stráca hodnotné živiny, má odlišnú chuť a dobu trvanlivosti iba 1-2 roky. Taktiež môže byť náchylné na pôsobenie plesní, pretože obsah vody má okolo 30% na rozdiel od lyofilizovaného ovocia, ktoré jej má maximálne 5%.
A čo kandizované ovocie?
Na tieto farebné kúsky obalené cukrom by ste si radšej mali dávať pozor.
Princíp spracovania spočíva v tom, že ovocie nakrájané na kúsky sa varí v roztoku s vysokým obsahom cukru po dobu niekoľkých dní a následne sa suší. Výsledkom je, že získané ovocie je plné cukru, má veľké množstvo kalórií a určite nie je vhodné ako zdravá desiata.